EN
prof. Ján Zavarský doc. Mgr. Jana Preková Mgr. Marie Jirásková, Ph.D. Mgr. Jan Štěpánek MgA. Kateřina Bláhová

prof. Ján Zavarský

Ján ZavarskýJán Zavarský se narodil roku 1948 v Banské Bystrici. V letech 1967 až 1968 studoval architekturu na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě. Studium scénografie na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, u profesora Vladislava Vychodila, absolvoval v roce 1974. V letech 1972 až 1973 působil jako scénický výtvarník Divadla Andreje Bagara v Nitře. Od roku 1975 až do roku 1979 byl scénickým výtvarníkem Státního loutkového divadla v Bratislavě.V roce 1979 nastoupil jako scénograf v Trnavském divadle, kde působí dodnes. Pravidelnou spolupráci s Divadlem Husa na provázku začal v roce 1981. Na bratislavské Vysoké škole múzických umění působil jako pedagog hlavního předmětu scénografie střídavě od roku 1979 až do roku 2002. Od roku 1994 vyučuje scénografii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, od roku 1999 je vedoucím ateliéru. V roce 1992 a 1993 absolvoval jako hostující scénograf a pedagog studijní pobyt na Miami University ve státě Ohio. Byl členem mezinárodní poroty na PQ 1991 a 1999. Vytvořil scény pro činoherní, loutkové i operní divadla na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Jugoslávii, Polsku, Německu, Švýcarsku a USA. Spolupracoval s režiséry – Peterem Scherhauferem, Janem Antonínem Pitínským, Blaho Uhlárem, Jurajem Nvotem, Josefom Pražmárim, Karlem Křížem, Peterem Mikulíkem, Romanem Polákem, Mariánem Peckem, Janem Zemanem, Martinem Otavou, Arnoštem Goldflamem, Karlou Staubertovou, Břetislavem Rychlíkem a dalšími. Získal Zlatou medaili na Trienále scénografie v Novom sadě v roce 2001. Kromě scénografické tvorby se věnuje grafickému designu, volné tvorbě a architektuře.

Výuka:

ZÁKLADY SCÉNOGRAFIE – pro studenty režie a dramaturgie

Stručný přehled vývoje divadelního prostoru se zaměřením na antiku, středověk, renesanci, divadelní reformu a tendence 19. a 20. století. Práce s půdorysem, praktika s použitím různého měřítka a práce na základním prostorovém diagramu. Spolupráce se studenty scénografie na společném projektu.

SCÉNOGRAFIE

Základní náplň studia scénografie se skládá ze dvou částí takzvaný „akademický“ studijní úkol a praktické cvičení ve spolupráci výtvarníka s režisérem. Důraz se klade na úkol „akademický“, ve kterém posluchač na zadaných textech vypracuje komplexní scénografický projekt – makety, nárysy, návrhy scény a kostýmů, komiks a obrazy jednotlivých scén a koncepci technického a světelného řešení. Souběžně s touto výukou posluchači spolupracují se studenty režie na realizaci jejich semestrálních úkolů v budově školy a ve studiu Marta.

Galerie